Benefičný koncert na počesť Ferenca Demjéna zožal veľký úspech
5. 7. 2017

1 (2).JPG

 

László Bognár a jeho tím umelcov v kinosále MsKS Senec usporiadal 11. júna 2017 benefičný koncert na počesť Ferenca Demjéna pod názvom "Nech je sviatok" pri príležitosti jeho 70-tych narodenín. Amatérski aj profesionálni interpreti pred plnou sálou vložili do pesničiek všetok svoj talent. Obecenstva sa natoľko dotkol oduševnený výkon umelcov, že dojaté záverečné ovácie nemali konca kraja. Výťažok z dobrovoľného vstupného ponúkli organizátori Anett Szőcs, ktorá vždy nezištne pracovala pre seneckú maďarskú komunitu. Teraz je rad na komunite, aby jej bola oporou v ťažkostiach. V koncerte účinkovali: László Bognár, Anna Katica Pekarik, Bettina Lengyel, Réka Szőcs, Róbert Vanya a Veronika Vanya-Lőrincz. Koncert moderovala Zsuzsanna Szarka. O excelentný zvuk a svetelné efekty sa postaral Szilveszter Kovács. O úspešnom koncerte a strasti i slasti života amatérskeho umelca sme sa porozprávali s Lászlóom Bognárom.

Ako sa vyvíjal tvoj vzťah k hudbe?

Hudobné vzdelanie som získal v ZUŠ v Senci ako žiak Miklósa Bertóka. V stredoškolských a vysokoškolských rokoch som hral v dvoch mládežníckych hudobných formáciách v Galante aj vo Veľkom Bieli. Pôvodne  sme hrali zábavnú hudbu, ale ja som túžil aj po náročnejších hudobných žánroch. Vstúpil som do kostolného zboru Zing Zeng. Vtedy som sa začal hlbšie zaoberať s piesňou ako formou hudobného vyjadrovania sa a so spevom.  Účinkoval som aj v seneckom zbore Örömteli apródok, kým nezanikol. Nasledovalo trojročné intermezzo so skupinou Revival a až potom som sa dal na sólovú spevácku dráhu. Na úvod  som vydal platňu, na ktorú som naspieval svoje obľúbené piesne od mojich najobľúbenejších interpretov. Ako kantor pravidelne spievam vo Veľkom Bieli a Novej Dedinke. Je mi cťou, že na pozvanie od Izabellu Jég, už štvrtýkrát som mohol spievať15. marca v Bratislave pri soche Sándora  Petőfiho pri príležitosti Dňa revolúcie a boja za slobodu.

Prečo práve Demjén?

Už od mladosti je Ferenc Demjén mojím obľúbeným autorom a interpretom a ako dospelý  už aj chápem jeho skladby. Viaceré jeho texty majú pre mňa hlboký význam.  70. narodeniny Ferenca Demjéna mi poskytli príležitosť pokúsiť sa dôstojne pripomenúť jeho tvorbu. Na základe vrelého prijatia koncertu si myslím, že sa  mi to podarilo.

Ako si zostavil tím interpretov?

S Katkou Pekarik a Róbertom Vanyom sme už účinkovali spolu v rokovej opere István a király, ktorú asi pred desiatimi rokmi uviedlo novozámocké Kistérségi Színtársulat (Mikroregionálne divadlo). Veronika Vanya-Lőrincz už účinkovala v mojom prvom podobnom projekte pod názvom Szerelem szárnyán (Na krídlach lásky). Bettinu Lengyel som spoznal ako finalistku na talentovej  súťaži Lelkünkben a zene (Hudba v duši...). Réku Szőcs poznám od jej detstva ako talentovanú speváčku, ktorá často účinkovala na školských aj mestských podujatiach v Senci.

Koncert si vyžadoval náročný organizátorský výkon. Aj to robíš rád?

Na projekte Szerelem szárnyán (Na krídlach lásky) som už vychytal niektoré úskalia organizovania poldruha hodinového koncertu s viacerými účinkujúcimi. Napokon sme tento program s úspechom uviedli v Tomášove, Réci, Podunajských Biskupiciach, Veľkom Bieli a v Nových Zámkoch.  Veľmi dobre mi padlo, keď Róbert Vanya, ktorý už je členom Budapeštianskeho operetného divadla, povedal, že preňho je povznášajúce spievať spolu s nami. Oveľa intímnejšie prežíva kontakt s obecenstvom a súzvuk s nami na pódiách, kde spolu vystupujeme. Takéto vyjadrenia spoluúčinkujúcich a hlavne pozitívne ohlasy z publika ma motivujú k tomu, aby som v tom pokračoval.

Ako sa u nás uživia amatérske, či polo amatérske projekty?

Máme veľa talentovaných amatérskych interpretov, ktorí nemajú dostatok priestoru na vystupovanie. Kedysi omnoho viac možností mali miestni interpreti. Je to bolestivé poznanie, že naše spoločenské a politické organizácie len zriedka angažujú nadaných miestnych amatérskych interpretov. Radšej pozývajú takzvané hviezdy zo zahraničia. Amatérske predstavenie nie je rovnako profesionálne, ale je rovnako pekné ako vystúpenie profesionálnych umelcov.  Rozdiel je vo vzťahu k lokálnej komunite, ktorý je u miestneho interpreta omnoho osobnejší. Odovzdávame sa publiku celým srdcom aj dušou. Stalo sa to aj na Demjén-koncerte. Obecenstvo bolo fantastické, došlo k tomu jedinečnému vzájomnému zladeniu sa medzi interpretmi a publikom, z ktorého mohlo vzniknúť prekrásne predstavenie.  Čo sa týka podstaty otázky, treba poznamenať, že amatérske projekty môžu vzniknúť len  pomocou sponzorov. Žiaľ sú väčšinou finančne stratové, ale sa to vždy vyváži prínosom v podobe posilnenia spolupatričnosti a životaschopnosti komunity. Veľká vďaka patrí súkromným darcom, ktorí sú mecenášmi amatérskych predstavení a samotným umelcom, ktorí vystupujú bez nároku na honorár.

Vstupné na Demjén-koncert bolo dobrovoľné a výťažok bol určený na benefíciu.  Kde sa vzalo toto odhodlanie?

Všetci vieme, za čo všetko vďačí senecká maďarská komunita rodine Szőcsových. Anett poznám už dávno a bol som medzi prvými, ktorí sa dozvedeli, že čelí vážnym problémom s obdivuhodným odhodlaním. Všetky spoluúčinkujúci jednoznačne podporili myšlienku, aby sme jej ponúkli pomocnú ruku.

Máte už pozvania na ďalšie koncerty na základe seneckého úspechu?

Zatiaľ nemáme nič naisto dohodnuté. Z programu koncertu sme pripravili platňu, ktorú sme pri príležitosti našej návštevy  Csíksomlyó (Sumuleu Ciuc) sme darovali našim priateľom. Veľmi sa im páčil a pozvali nás na koncertnú šnúru.  Uvažujeme nad tým, ale nie je jednoduché zorganizovať koncertný zájazd do Rumunska. Zosúladiť kalendár v rámci nášho šesťčlenného tímu a potom to zharmonizovať s požiadavkami hostiteľov nám dáva zabrať. Nezaobídeme sa bez domácej propagácie našich programov. Povzbudení seneckým úspechom by sme samozrejme radi zopakovali Demjén-koncert aj na domácej pôde. Aby sa to mohlo uskutočniť, bude nevyhnutná podpora aj zo strany regionálnych a miestnych manažérov kultúry.                                                                                                              VCs, foto: Gábor Agárdy

 

Galéria obrázkov k článku