Gabriel Csémy: Dôležité je sa nikdy nevzdávať, ale bojovať
11. 7. 2017

Ťažká choroba si ho našla už v 16 rokoch. Musel sa vzdať futbalu, ktorý mal rád. Napriek všetkému je stále aktívnym športovcom s telesným postihnutím a v stolnom tenise získal už veľa medailí. Dnes súťaží za klub STK TP Para Senec a hľadá ďalších telesne postihnutých, ktorí chcú napriek nepriazni osudu robiť niečo zmysluplné.

• Vrátili ste sa z Majstrovstiev sveta tímov. Ako ste dopadli?

Prvýkrát v histórii sa majstrovstvá sveta telesne postihnutých konali v Bratislave a prvýkrát v histórii oddelená súťaž tímov a súťaž jednotlivcov. Veľmi sme sa tešili s tímovým spoluhráčom, s ktorým hrám 2 roky za náš senecký klub, Alexandrom Nagyom, že môžeme štartovať proti najlepším hráčom na svete. Chýbalo trošku športového šťastia, jedna loptička nás delila od hry o medaily. Skončili sme na 7. mieste. Ostatní účastníci z iných krajín sú profesionálni hráči, ktorí majú zamestnanie stolný tenis a my tu na Slovensku musíme chodiť do práce, aby sme uživili svoje rodiny a aj napriek tomu boli zápasy veľmi vyrovnané.

• Na akú súťaž trénujete v súčasnosti?

Na prelome septembra a októbra budú Majstrovstvá Európy v Slovinsku, kde sa bude hrať súťaž jednotlivcov aj  družstiev. Budeme sa v lete pripravovať tak, aby sme dosiahli čo najlepšie umiestnenie. Nedávno sme sa
vrátili z Čiech, kde sa hralo o putovný pohár mesta Jánske Lázně. Bol to turnaj na úrovni klubov (z Maďarska, Čiech, Nemecka, Poľska, Slovenska), kde súťažilo 20 tímov. 4 hráči nášho klubu sme skončili na 6. mieste, čo je výborné, keďže sme boli nováčikovia. Aj naši 2 mladší hráči, ktorí nemali skúsenosti s medzinárodnými turnajmi, si vyskúšali zahraničnú konkurenciu.

• V ostatných rokoch o Vás bolo menej počuť...

V roku 2013 som bol na operácii členka, to ma spomalilo, nie však zastavilo. Asi rok som nemohol trénovať naplno, pociťoval som bolesti, ale napriek tomu som sa nevzdal, ale vrátil som sa ešte silnejší. Za ten čas som sa stihol oženiť, narodila sa nám dcéra, ale stále som trénoval.

• Čo by ste ešte chceli dosiahnuť?

Úspech na majstrovstvách Európy. Poctivo sa pripravím, aby sa tentokrát to športové šťastie priklonilo na moju stranu.

• Súťažíte však aj na domácich súťažiach...

V marci na Majstrovstvách Slovenska v Prievidzi sme reprezentovali náš senecký klub. Môj tímový partner a ja (obaja v kategórii s najťažším postihnutím stojacich) sa stále bijeme, ktorý z nás vyhrá majstra Slovenska. Vždy je to jeden z nás. Pred mojou operáciou som ja vyhral 4 krát, po operácii on vyhral 3 krát. Teraz som vyhral ja 3:1 vo finále a on bol druhý. V kategórii TT 8 sme mali 3. miesto, ktoré získal náš Juraj Šábik. V súťaži družstiev bez rozdielu postihnutia sme skončili tretí.

• Čo robíte, keď nehráte stolný tenis?

Každý voľný čas, keď nejdem hrať, trénovať, sa naplno venujem rodine a maximálne si to užívam... To je na prvom mieste. Ten čas mi je veľmi vzácny, keďže denne som v práci 9 hodín... Kedysi som hrával futbal, ale už nemôžem.
Preto som sa dal na stolný tenis. Milujem víťazstvá a keď prehrám, už hneď rozmýšľam, čo by som mohol zlepšiť, každá prehra ma posúva vpred a nikdy sa nevzdávam.

• Ako vznikol klub STK TP Para Senec?

Boli sme registrovaní v Nitre, ale tam sa klub rozpadol. Musíme však byť niekde registrovaní v klube, aby sme mohli štartovať na turnajoch. Preto sme založili v roku 2015 tento klub a hneď sme štartovali na majstrovstvách Slovenska. Získali sme tam 4. medaily. Sme 6 hráči s rôznymi hendikepmi.

• Chceli by ste mať viac členov?

Privítame každého záujemcu o stolný tenis. Možno na okolí sú budúci majstri sveta. Ja som ťažko chorý už 20 rokov, od šestnástich. Neopúšťam sa, bojujem, mám rodinu, prácu, snažím sa. A hrám. Nevyplakávam nad osudom, ale robím niečo, čo ma napĺňa. V okrese Senec sú určite hráči, ktorí by sa k nám mohli pridať. Možno si niekto prečíta tento článok a ozve sa nám. Dáme mu možnosť hrať, postaráme sa, pomôžeme.

• Hráte aj so zdravými hráčmi?

Ak sa chceme zlepšovať, musíme hrať zápasy aj proti zdravým. Musíme hrať zápasy proti mnohým hráčom, kde každý hrá iným štýlom, aby sme sa zlepšovali. Preto hráme aj so zdravými. Ja hrám momentálne 4. ligu bratislavského
kraja za STK Senec. Nižšia súťaž ako 4. liga je pre mňa málo. Musíme hrať proti zdravým, aby sme sa zlepšovali, ale je to aj o integrácii. Šírime osvetu a chceme byť príkladom. Kopec ľudí vyplakáva nad hlúposťami, ale keby prišli na naše turnaje a videli by ťažké postihnutia, tak si uvedomia, že môžu byť radi, že sú zdraví. Napríklad jeden hráč
z Egypta nemá vôbec ruky, má ich amputované od ramena a hrá s raketou v ústach. Podáva bosou nohou. Pri pohľade na neho si aj ja sám uvedomím, že síce som na tom zdravotne zle, ale môžem byť rád, že to nie je horšie.

• Kde sa pripravujete na súťaže?

V Senci v NTC, so zdravými spoluhráčmi,po Slovensku na sústredeniach s telesne postihnutými hráčmi.
Musím vyzdvihnúť Mesto Senec ktoré mi pomohlo. Tým, že herňa je na poschodí v NTC, kde sa mi ťažko ide hore, mesto Senec mi zhotovilo zábradlie, aby som sa mohol dostať hore ľahšie. Chodím tam 2-3 krát týždenne trénovať,
plus ešte zápasy, keď je sezóna. Výhoda je, že sa môžem pripravovať aj cez víkendy. Takže podmienky na tréning sú teraz dobré. Ešte mám doma v garáži stôl, tak ak nemám sparinga na tréning, zapnem si robota, ktorý mi strieľa loptičky a s ním trénujem.