Historický úspech Slovenska vo FootGolfe so seneckými hráčmi
16. 10. 2019

Hoci FootGolf sa hrá na Slovensku na svetovej úrovni, je stále namieste si pripomenúť, o aký šport sa jedná, pretože sa u nás udomácnil len nedávno. Je to kombinácia futbalu a golfu. Kope sa futbalovou loptou č. 5 na 18 jamiek s priemerom 55cm a hrá sa podľa pravidiel golfu na golfových ihriskách, mimo dráh golfistov a s vlastnými jamkami. Víťazí hráč s najmenším počtom kopov.

Slovensko sa objavilo v tomto športe ako blesk z čistého neba. Má za sebou krátku, ale o to úspešnejšiu históriu. Na 1. ME vo Francúzsku sa Slovensko pred dvomi rokmi nezúčastnilo, ale do Anglicka na tohoročné ME cestovalo už ako tretí nasadený tím na základe národného renkingu hráčov vo FIFG - Federation of International FootGolf.

V súťažiach tímov hralo Slovensko dva razy na majstrovstvách sveta vo FootGolfe, a to na 2. MS v Argentíne v roku 2016, kde skončilo na 6. mieste a na 3. MS v Maroku v roku 2018, kde obsadilo 5. priečku. Prvú FootGolfovú medailu pre Slovensko z medzištátnych súťaží vybojoval bývalý účastník futbalových MS 2010 a súčasný úspešný hlavný tréner Slovana Bratislava v Európskej lige Ján Kozák ml. na 2. MS v roku 2016 v Argentíne. V silnej konkurencii získal pre Slovensko bronz v súťaži jednotlivcov.

Národná reprezentácia Slovenska vo FootGolfe dosiahla koncom septembra 2019 historický úspech. Vybojovala na 2. majstrovstvách Európy tímov pod názvom EURO FOOTGOLF 2019 prvú medailu pre náš národ zo súťaží tímov na MS a ME vo FootGolfe a to bronzovú medailu v súboji 16 zúčastnených štátov. Šampionát sa konal 27.-29. septembra v rezorte Magnolia Park Boarstall pri Oxforde.

Senec je jedným z bášt slovenského FootGolfu, preto nečudo, že polovicu členov reprezentácie tvorili seneckí hráči. Náš reprezentačný tím nastúpil v zložení: Tomáš Bartko - kapitán, Juraj Gubáni, Tomáš Kikuš, Dušan Vangel, Martin Šimončič, Patrik Pomichal, Peter Gardian, Martin Galajda, Branislav Thron, Tomáš Tengeri, Samuel Horváth a Rastislav Blaško. Slováci boli spolu s víťazom z Veľkej Británie nezdolaným tímom v riadnom hracom čase a obsadili 3. miesto za Veľkou Britániou a Francúzskom. V zápase o bronz sme nastupovali po nešťastnom semifinálovom dueli s aktuálnym majstrom sveta Francúzskom, v ktorom sme stratili výhru na poslednej jamke. Zápas sa skončil výsledkom 3:3, prehrali sme v rozstreli.

V súboji o 3. miesto sme v ťažkom boji zdolali Holandsko, keď sa zápas opäť skončil výsledkom 3:3 a o víťazovi rozhodol rozstrel dvoch hráčov na 18. jamke. Zodpovednosť na seba zobral kapitán tímu Tomáš Bartko, ktorý zabezpečil pre SR zisk cenného kovu.

Zlato si vybojoval obhajca prvého titulu - domáci výber Veľkej Británie, ktorý vo finále zvíťazil nad úradujúcim majstrom sveta Francúzskom 4,5:1,5.

Zdroj: FootGolf Slovakia - FootGolf Senec

Banner foto: zľava doprava - Samuel Horváth, Juraj Gubáni, Martin Šimončič, Tomáš Bartko, Patrik Pomichal, Tomáš Tengeri