Senec a české mesto Milovice sa stali partnerskými mestami
14. 10. 2023

2 (11).JPG

 

Koncom júna sa zúčastnilo vedenie nášho mesta na otvorení Múzea vojenského priestoru v Miloviciach.  Vtedy bol potvrdený zámer oboch miest uzavrieť zmluvu o partnerstve.

Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zasadnutí 19. septembra 2023 jednohlasne súhlasili s návrhom na uzatvorenie Zmluvy o partnerstve s mestom Milovice.

Už nič nestálo v ceste podpisu zmluvy, čo sa uskutočnilo vo štvrtok 12. októbra 2023 v obradnej sieni MsÚ Senec. Podpisu sa zúčastnila delegácia z Milovíc v zložení: starosta Milan Pour, vicestarostka Kristýna Bukovská, pracovníčka pre vzťahy s verejnosťou Denisa Nováčková, riaditeľ ZŠ Juventa Jaroslav Minařík, riaditeľka ZŠ TGM Lada Flachsová, starostka Sokol Milovice Olivie Rubášová a manažér futbalového klubu AFK Milovice  František Jašek.

Slávnostného podpisu a nasledujúceho rokovania sa zúčastnili aj riaditelia seneckých škôl a predstavitelia niektorých športových klubov.  Výsledkom boli predbežné dohody o formách spolupráce na úrovni mesta aj na úrovni jednotlivých mestských inštitúcií a organizácií.

Dostali sme pozvánku na koniec septembra budúceho roka, kedy Milovice prvýkrát zorganizujú Deň partnerských miest. Senec, Wołów (Poľsko), Vynniky (Ukrajina) a Kistarcsa (Maďarsko) sa budú môcť predstaviť Milovičanom kultúrnym programom, ale aj svojimi kulinárskymi špecialitami.

Hovorilo sa aj o výmenných pobytoch žiakov škôl a členov športových klubov, ktoré Milovice už realizovali v spolupráci s mestami Wołów a Kistarcsa. Kontakt medzi riaditeľmi seneckých a dvoch milovických škôl bol nadviazaný a boli načrtnuté aj možnosti spolupráce.

Primátor Pavol Kvál vyjadril podporu aj spolupráci na úrovni športových klubov oboch miest. Spomenul naše tradičné športové podujatia ako Megaturnaj, GaFuGa - Májový futbalový turnaj mesta Senec a ďalšie, na ktorých by sme radi uvítali aj športovcov z Milovíc. Naše mestá si vymenia svoje kalendáre podujatí, aby si mohli vytypovať podujatia pre všetky záujmové skupiny našich miest.

Primátor Pavol Kvál, viceprimátor Juraj Gubáni a splnomocnenec Gábor Klenovics sa intenzívne venovali Milovičanom. Niektoré momenty návštevy sú zachytené vo fotoalbume.

Informácie o meste Milovice nájdete TU: www.mesto-milovice.cz

Galéria obrázkov k článku