Skončili sa XLVIII. Dni Alberta Molnára Szencziho
12.11.2017

image001.jpg

 

Tohoročné Dni Alberta Molnára Szencziho sa prirodzene zaradili do výnimočného rámca 500. výročia reformácie. V novembrovom vydaní Senčana sme podrobne informovali o úvodných udalostiach vyše mesiac trvajúceho reťazca rôznorodých podujatí, ktorých dejiskom už tradične nebol len Senec, ale aj Reca, Boldog, Hrubý Šúr a Jelka. Senčania sa mohli 18. októbra tešiť v kinosále MsKS z evergreenov spevákov Pétera Mátéa a Pála Szécsiho v podaní Dávida Siposa, Imre Vadkertiho a Attilu Zsapku.

Kinosála MsKS bola dejiskom 24. októbra aj Slávnostného privítania prvákov ZŠ s VJM v okrese Senec, kde predseda Rákócziho spolku, senecký rodák, József Halzl odovzdal v rámci galaprogramu príspevok spolku rodičom prváčikov. V Spojenej škole s vyučovacím jazykom maďarským Senec si pripomenuli slávneho seneckého rodáka 6. novembra spomienkovým programom a kladením vencov k reliéfu Alberta Molnára Szencziho. V programe, popri študentov školy vystúpil významný skladateľ a interpret József Dinnyés z Maďarska. 10. novembra do Labyrintu MsKS privítala z Maďarska manželská dvojica literátov svetového formátu Anna T. Szabó a György Dragomán. Na úryvky z diel v podaní autorov reflektoval na bicích nástrojoch András Dés.

Záverečné podujatie sa uskutočnilo 11. novembra v ZŠ A. M. Szencziho.  V úvode odznela prednáška literárnej historičky Judit P. Vásárhelyi a literáta Mihálya Takaró z Maďarska. Následne predseda Csemadoku Gyula Bárdos ocenil význam tradície  Dní A. M. Szencziho pre seneckú maďarskú komunitu a poďakoval sa všetkým, ktorí sa podieľali na ich usporiadaní. Po vystúpení žiakov a študentov seneckých škôl s VJM estétka Katarína Bebi otvorila výstavu fotografií Zoltána Durayho. Záverečným akordom Dní A. M. Szencziho bolo kladenie vencov k reliéfu A. M. Szencziho vo vestibule školy. VCs

Galéria obrázkov k článku