Sloboda prejavu v mestských (radničných) novinách* Senčan medzi najlepšími na Slovensku
9. 11. 2017

th_011

Nezávislá mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) v minulom roku analyzovala mestské, radničné (lokálne) noviny vydávané samosprávnymi orgánmi miest a obcí, výsledky boli publikované vo februári 2017. Pod titulkom „Až tri štvrtiny mestských novín sú skôr propagandou“ sa nachádzajú informácie, že sa zamerali na „podrobné hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín v 100 najväčších mestách na Slovensku. Do porovnania   zaradili 83 samospráv, ktoré vydali alebo financovali za posledné dva roky aspoň päť čísel radničných novín“.  

Medzi prvými pätnástimi najlepšie vyhodnotenými lokálnymi (mestskými, radničnými) periodikami sa umiestnila takmer polovica z Bratislavského kraja („Hlas Nového Mesta“ z mestskej časti Bratislava - Nové Mesto – 1. miesto,  „Novinky z radnice“, vydáva mesto Trnava – 2. miesto,  „Ružinovské echo“ z mestskej časti Bratislava - Ružinov – 4. miesto, „Stupavské noviny“ z mesta Stupava – 7. miesto, „Karlova Ves – noviny všetkých Karlovešťanov“ z mestskej časti Bratislava - Karlova Ves – 11. miesto, „Staromestské noviny“ z mestskej časti Bratislava - Staré Mesto – 13. miesto, „Senčan“ z mesta Senec – 15. miesto). 

Z celkovej analýzy radničných periodík na Slovensku vyplýva, že na prvých miestach umiestnené noviny vo svojom obsahu v piatich hodnotených číslach  prinášali rôzne názory na politiku radnice a aspoň časť obsahu bola vyvážená. Príspevky o politike radnice mali jasného autora, pričom  sa jej venovalo málo priestoru, čo zvyšuje šancu na participáciu občanov na rozhodnutiach samosprávy.  Vedenie radnice bolo prezentované len v minimálnej miere alebo vôbec, podobne sa minimálne alebo  takmer vôbec nezobrazovalo na fotografiách.

Na druhom konci hodnotiaceho spektra sú periodiká, ktoré v piatich hodnotených číslach prezentovali hlavne pozitívny obraz o radnici, polemika resp. diskusia v textoch chýbala, alebo bola minimálna. Noviny nie sú dobrým zdrojom informácií o budúcich rozhodnutiach. Podstatná časť článkov o politike radnice bola anonymná, bez osobnej zodpovednosti za obsah, slúžila často ako nástroj pre účelovú prezentáciu vedenia radnice, samosprávy. Napríklad najvyšší počet fotografií starostu bol 69.

Transparency International Slovensko alebo TIS bola  založená v roku 1998. Patrí k 90 národným pobočkám celosvetového hnutia proti korupcii Transparency International. Jej poslaním je poskytovať analýzy, hodnotenia a odporúčania v oblasti boja proti korupcii na Slovensku. TIS je médiami najcitovanejšou neekonomickou mimovládnou organizáciou na Slovensku. V správe TIS o výsledkoch analýzy mestských (radničných) novín sa hovorí predovšetkým o dôraze na samosprávne témy v tejto tlači. Avšak všeobecný názor je taký, že „deformujú skutočnosť a slúžia hlavne ako hlásne trúby primátorov a starostov.“ V rámci projektu Hlásne trúby sa TIS „zameriava na problematiku zneužívania vydávaných periodík na samoúčelnú propagáciu politického vedenia samospráv namiesto účelného objektívneho informovania občanov o miestnych záležitostiach, problémoch a plánoch miestnej politiky.

Konkrétnymi cieľmi projektu sú

  1. poukázať na praktický rozsah problému zneužívania tlačených periodík samospráv a cenzúry ich obsahu,

  2. zvýšiť povedomie cieľových skupín o probléme a podporiť možnosti účasti občanov vo verejnej diskusii o miestnych záležitostiach,

  3. v rámci vydávania tlačených periodík samospráv podporiť uplatňovanie princípov fungovania média ako verejnej služby.

Termínom „radničné periodiká“  v kontexte riešenej analýzy TIS sa označuje periodická tlač vydávaná samosprávami (kraj, mesto, obec), ktoré informujú o miestnych záležitostiach za verejné peniaze a pod autoritou verejnej správy. Majú teda jednoznačne znaky verejnoprávnych médií, ako to poznáme napr. pri RTVS. 

Problém týchto periodík nastáva v prípadoch, že sú vydávané za verejné peniaze a pod verejnou autoritou, často však ich obsah býva cenzurovaný v prospech aktuálneho vedenia samosprávy, ktorá má vydávanie periodika na starosti.“

Na túto tému podpredsedníčka Slovenského syndikátu novinárov a predsedníčka Klubu firemných a regionálnych médií PhDr. Monika Nemčeková hovorí: „Nie je  jednoduché tvoriť novinárske celky, ak vo funkcii šéfredaktora je starosta a redakčnú radu tvoria predovšetkým poslanci, ktorí chcú odsúhlasovať každý príspevok. Zarážajúce sú aj mnohé štatúty radničných novín, ktoré zväzujú redaktorom ruky. Na stránkach takýchto novín prevažuje glorifikovanie vedenia mesta a jednostrannosť. Klub firemných a regionálnych médií, ktorý pôsobí pri Slovenskom syndikáte novinárov (SSN) každoročne organizuje celoslovenské stretnutie vždy v inom kraji a v spolupráci s konkrétnou miestnou redakciou. Pravidlom je tiež tlačová beseda s primátorom, ktorá o postavení mestských novín a jej tvorcov napovie veľa.“  

Na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave sme sa rozhodli tomuto komunikačnému prostriedku venovať zvýšenú pozornosť a prijali sme fakultnú úlohu, v rámci ktorej budeme mapovať všetky regionálne a lokálne periodiká na Slovensku. Od roku 1998, teda takmer dvadsať rokov od vyjdenia publikácie „Regionálne a lokálne médiá na Slovensku“, ktorej autormi boli novinárski experti Samuel Brečka, Dana Benkovičová a Andrej Tušer, neexistuje relevantná faktografia (ak neberieme do úvahy Evidenciu periodickej tlače na Ministerstve kultúry SR).

Obdobie skúmania je od roku 2014 doteraz, analyzuje sa po jednotlivých okresoch. Do projektu sú zapojení študenti, z ktorých každému záujemcovi o túto tému sa zadáva v rámci bakalárskej práce kompletne/komplexne spracovať jeden okres na Slovensku. Okres Senec spracovala Dominika Hajdúková. Výsledky hodnotenia okresov sa budú postupne publikovať a záverečným výstupom by mala byť publikácia/učebný text o aktuálnom stave subsystému regionálnej a lokálnej periodickej tlače na Slovensku. Komplexný obraz je spracovaný o Bratislavskom samosprávnom kraji (Bratislavská župa, Bratislavský vyšší územný celok), ktorý pozostáva z piatich okresov v Bratislave (I – V) a okresov Malacky, Pezinok a Senec.

Okres Senec má 29 obcí a miest: Bernolákovo, Blatné, Boldog, Čataj, Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Hrubá Borša, Hrubý Šúr, Hurbanova Ves, Chorvátsky Grob, Igram, Ivanka pri Dunaji, Kalinkovo, Kaplna, Malinovo, Kostolná pri Dunaji, Kráľová pri Senci, Miloslavov, Most pri Bratislave, Nová Dedinka, Nový Svet, Reca, Rovinka, Senec, Tomášov, Tureň, Veľký Biel, Vlky, Zálesie. 

Z nich periodikum majú Bernolákovo – Bernolák,  Blatné – Blatňan,    Hamuliakovo –Hamuliakovský spravodaj, Ivanka pri Dunaji – Ivanské noviny, Kráľová pri Senci – Kráľovské zvesti, Miloslavov –Spravodajca obce Miloslavov, Most pri Bratislave –  Spravodaj obce Most pri Bratislave,  Nová Dedinka – Novinky z Dedinky,  Reca – Rečanský spravodaj, Senec – Senčan, Senecko, Veľký Biel – Bielčan. Ďalšie obce majú webové portály.

Boldog (web), Čataj (web), Dunajská Lužná (web), Hrubá Borša –Boršan (web), Hrubý Šúr (web), Hurbanova Ves (web), Chorvátsky Grob (web), Igram (web), Kalinkovo (web), Kaplna (web), Kostolná pri Dunaji (web), Nový Svet (web), Rovinka (web), Tomášov (web), Tureň (web), Vlky (web), Zálesie (web).

Obsahové zameranie periodík mestských (radničných) a obecných novín sa odráža od spoločenských, kultúrnych a športových organizácií pôsobiacich v obci. Ich vydavateľmi sú väčšinou mestské (obecné) úrady. Možno ich typologicky rozdeliť na dve skupiny – obecné noviny a obecné spravodaje.  Ich odlišnosť spočíva v organizácii redakcie, v tematickej, žánrovej a grafickej úprave. Vychádzajú vo formáte A4 a A5. Počet strán a periodicita je rozdielna. Ide väčšinou o mesačníky a občasníky. 

                                                                                         Prof. PhDr. Andrej Tušer, CSc.

                                              Fakula masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave

 

*  Tento článok bol podporovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe

    Zmluvy č. APVV-16- 0588.

Galéria obrázkov k článku