Talkshow Moniky Macháčkovej - Hodinka s Viktorom Horjánom
10.10.2017

Horján 1.jpg

 

Dvakrát odmietol ponuku na angažmá v Slovenskom národnom divadle, no ako tvrdí,  odviedol odtiaľ všetkých hercov, ktorých ako umelecký šéf divadla GUnaGU chcel získať.

Viktor Horján prijal pozvanie Moniky Macháčkovej do jej seneckej talkshow a obohatil všetkých prítomných svojou chuťou do života, zaujímavým príbehom jeho kariéry a schopnosťou zostať sám sebou. Svojou nenútenosťou mnohokrát rozosmieval divákov i moderátorku.

Po neúspešnom  pokuse dostať sa na štúdium herectva skúsil bábkarskú tvorbu na VŠMU, ale v druhom ročníku si uvedomil, že k deťom nemá až taký vzťah, čo by asi nebol najvhodnejší predpoklad pre danú kariéru. Stal sa činoherným hercom a v súčasnosti pôsobí v divadle GUnaGU ako umelecký šéf a herec.

Ako pravá ruka riaditeľa Viliama Klimáčka, jedného zo zakladateľov GUnaGU, má na starosti nadväzovať kontakty s inými hercami a privádzať ich na hosťovanie do divadla. Takto zlákal na spoluprácu aj Emíliu Vášáryovú, Zuzanu Krónerovú či Milana Kňažka. Z mladších hercov spomenul i rodáka zo Senca Davida Hartla.

Viktor Horján miluje samotné herectvo a výnimočnú príchuť práce v GUnaGU. Jeho špecifikom je javisko v bezprostrednej blízkosti divákov, takže herci musia pôsobiť prirodzene a vyhýbať sa veľkým gestám klasického divadla. Tvrdil, že ich divadlo je ľudské a hry sa týkajú problémov okolo nás, aktuálne improvizácie sú jeho prirodzenou súčasťou. Keď sa Monika Macháčková spýtala herca na jeho ďalšie kariérne sny, so smiechom úprimne priznal, že o práci teda nesníva. Snaží sa mať aspoň dva večery do mesiaca voľné.

Jeho pôsobenie v umeleckom svete je pestré. Roky hral na Novej scéne, v Radošinskom naivnom divadle, má však za sebou i dvadsať veľkých muzikálových rol a účinkovanie v Šansón klube Jozefa Bednárika.

Jeho širokospektrálne nadanie sa prejavilo i vo viacerých talkshow, ktoré moderoval. Na webovej stránke Hospodárskych novín komentoval politicko-kultúrne dianie v seriáli Narýchlo a v relácii Rýchlovka spovedal svojich hostí, šesť rokov uvádzal talkshow v Bratislave Odtiaľ-potiaľ. Daboval i kreslenú postavičku Reného z Lokal TV, ktorá dokonca získala vlastný priestor v podobe René Talk Show.

Účinkoval aj v televízii, momentálne pôsobí v šou TV JOJ Heslo, kde mu opäť imponuje improvizácia, venoval sa i dabingu. Dáva však prednosť divadlu, ktoré mu neprestáva prinášať radosť.

Vedie kurzy komunikácie, v minulosti pripravoval niekoľko nádejných hercov na prijímacie pohovory na VŠMU, no prihlásilo sa na ne aj zopár „zvláštnych“ ľudí, z čoho vzišiel podnet na dnes už hrané predstavenie Herečky (miluj blížneho svojho).

Umelec sa ako jeden z mála verejne známych ľudí otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii, a napriek ťažkostiam s tým spojenými si vybudoval obdivuhodnú vnútornú silu stáť si za tým, kým je a byť vo svojom živote šťastný. Mal odvahu účinkovať i v televíznej šou Let’s Dance po boku mužského tanečného partnera a hoci mu túto príležitosť ponúkli znova, jeho podmienka tancovať opäť s rovnakým pohlavím sa tentoraz nestretla s pochopením.

Viktor Horján svojich fanúšikov nesklamal. Je presne taký, ako na nás pôsobí – milý, bezprostredný, veselý, úprimný. Do chladného jesenného večera priniesol Senčanom “kus človečiny”. A my mu prajeme, nech zostane sám sebou a naďalej obohacuje svoje okolie pozitívnou energiou, a divákov výbornými hereckými výkonmi.

Hudba: Vladimír Kubalák, Anna Veselovská

Zuzana Lenártová

Foto: Labyrint MsKS Senec

Galéria obrázkov k článku