Vedenie nášho mesta sa inšpiruje trnavským Re-use centrom
20. 7. 2021

back2life.jpg

 

Vedenie nášho mesta a pracovníčky Útvaru verejnej zelene, údržby a čistenia mesta Senec zavítali 20. júla 2021 do trnavského Re-use centra.

Prvé Re-use centrum na Slovensku bolo zriadené pred štyrmi týždňami v Trnave. Poslúži ako vzor pre podobné senecké zariadenie, ktoré má byť otvorené budúci rok v januári v priestoroch druhého zberného dvora na Pezinskej ulici, za kruhovým objazdom, smerom na Malý Biel.

Viceprimátor a prednostka spolu s odborníčkami mesta na odpadové hospodárstvo si prezreli priestory trnavského Re-use centra a pýtali sa pracovníčky na prvé skúsenosti z prevádzky zariadenia. 

Mottom zariadenia je: „Re-use centrum dáva veciam druhú šancu, šetrí životné prostredie, šetrí peniaze, nezaväzuje k nákupu a prináša radosť za málo peňazí.“

Prvé týždne prevádzky ukázali, že je veľký záujem o túto službu. Ľudia prinášajú pre nich nepotrebné veci, ktoré však im je ľúto vyhodiť do kontajnera. Mimo oblečenia, nadrozmerného nábytku a elektroniky je možné nechať v centre všetko, čo je v dobrom stave a môže ešte niekomu poslúžiť.

Predmety sú potom na predaj za symbolickú cenu 50 centov až 8 eur. Osem eur je najvyššia cena, čo záujemca môže zaplatiť za jeden predmet, nech by to bol aj bicykel alebo detský kočík v hodnote 500 eur.

Práve počas návštevy seneckej delegácie odovzdal v centre jeden detský kočík aj mladý poslanec Mestského zastupiteľstva mesta Trnavy za mestskú časť Prednádražie Peter Šujan.

Pracovníčky odfotia každý odovzdaný predmet, ktorý zároveň dostane QR kód a stáva sa súčasťou systému, ktorý je dostupný pre verejnosť na webstránke www.back2life.sk .

Na webstránke vidia ľudia všetko, čo sa v Re-use Centre nachádza, vidia cenu, či je tovar ešte dostupný a či nie je rezervovaný. Kto si tovar rezervuje, dostane potvrdzujúci kód a do 48 hodín si ho môže vyzdvihnúť, ak tak neurobí, rezervácia zanikne.

V súčasnej dobe sa nachádza v predajni veľa kníh, keramiky, kuchynských potrieb, rôzne úžitkové predmety, kabelky, kočíky a mnoho ďalšieho.

Text a foto: VCs

Galéria obrázkov k článku