Ekotopfilm - Envirofilm

Festival

Najlepšie dokumentárne filmy a beseda s Bohumilou Tauchmanovou prichádzajú do Senca

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm prichádza v stredu 25. októbra do seneckého Kina Mier.

Jeho program začína doobeda JUNIOR FESTIVALOM, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť od 16:00 hod. do 21:30 hod. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije určite privíta PÄŤ DOKUMENTÁRNYCH FILMOV, víťazov tohto ročníka svetového festivalu. Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí.

Program bude obohatený o hodinovú sekciu od 18:00 hod. „mimo plátna – Neplytvajme! S hrdosťou si pýtajme slovenské. Žijeme v takom blahobyte, že z nášho jedla sa stáva odpad, ktorý končí na skládkach. Na plytvanie jedlom sa pozrieme z rôznych uhlov. Bohumila Tauchmanová, autorka projektu Kvalita z našich regiónov, ktorého cieľom je informovať a vzdelávať spotrebiteľov, sa v rámci kampane Odpad je surovina zameria na tzv. kuchynský odpad a to ako mu predchádzať. Vysvetlí súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života, za ktorú nesieme spoločnú zodpovednosť.

Vstup na festival je ZADARMO

Viac info na: www.ekotopfilm.sk

EKOTOPFILM – ENVIROFILM

SENEC – KINO MIER

STREDA, 25.10.2017

 

 

16:00     ŽIVOT V OBLAKOCH                                                                          SK ZNENIE             A795      SK/51’

Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody.  Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia.

 

17:00     DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM                                    SK TITULKY           E865       US/57’

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z  farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a spotrebiteľov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

 

18:00     MIMO PLÁTNA: NEPLYTVAJME! S HRDOSŤOU SI PÝTAJME SLOVENSKÉ

Žijeme v takom blahobyte, že z nášho jedla sa stáva odpad, ktorý končí na skládkach. Na plytvanie jedlom sa vieme pozerať z rôznych uhlov, či už z pohľadu reťazcov, striktných pravidiel a hygieny, alebo z pohľadu jednotlivca, ktorý získal nesprávne návyky, nemá vzťah či úctu k výrobe a poľnohospodárstvu. Ako spotrebitelia máme v rukách veľkú silu a možnosť ovplyvňovať svojim nákupným správaním spoluprácu všetkých účastníkov trhu. Slovenský spotrebiteľ podľa prieskumov deklaruje, že má záujem o slovenské produkty, je dokonca ochotný si zaplatiť viac za lokálny kvalitný tovar. O pôvod tovaru sa aktuálne zaujíma až 80% spotrebiteľov. Bohumila Tauchmannová, autorka projektu Kvalita z našich regiónov, ktorého cieľom je informovať a vzdelávať spotrebiteľov, sa v rámci kampane Odpad je surovina zameria na tzv. kuchynský odpad a to ako mu predchádzať. Vysvetlí súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života, za ktorú nesieme spoločnú zodpovednosť.

                               SK/                                       

19:00     SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY                                                   SK TITULKY           E620       UK/65’

Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť?

 

20:10     BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST                                                           SK DABING           G829      US/18’

Film je video esej zaoberajúca sa minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie. Je kokteilom osobného dobrodružstva, využitia internetu a ľudí v rôznych krajinách. Nájdeme v ňom rozhovory s urbanistami – filozofmi ako sú napríklad Edward Glaeser, Carlo Ratti, a Janette Sadik-Khan. Filmár Oscar Boyson cestuje po celom svete a skúma najnovšie trendy, perspektívy a aktérov ovplyvňujúcich naše mestá.

 

20:30     GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA                                          SK DABING           A598      US/60’

Film plynie po prúde najsvätejšej a zároveň najzatracovanejšej rieky sveta – Gangy. V roku 2013 sa vydali režiséri Jake Norton a Pete McBride na cestu od jej prameňa až po ústie dokumentujúc jej nespútanú krásu a boj o prežitie. Je to príbeh rieky s jej dichotómiou a zložitosťou. Je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie.

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

www.ekotopfilm.sk

 

25. 10. 2017 16:00 - 25. 10. 2017 20:30

Galéria obrázkov

Súbory / prílohy