Ak zastaneš, zamrzneš – Krst knihy Márie Mackovej, knižného rozhovoru s Andrejom Tušerom
30. 6. 2019

1 (15).JPG

 

V Galérii Labyrint sa v podvečer 29. júna 2019 odohral krst knihy Márie Mackovej, knižného rozhovoru s prvým slovenským profesorom pre odbor žurnalistika Andrejom Tušerom. Senecký krst bol už druhý, pretože v pondelok 24. júna v Zichyho paláci v Bratislave sa konalo prvé slávnostné privítanie knihy, kedy ju uviedla do života Božidara Turzonovová a publicista Pavol Vitko. Na podujatí účinkovalo Collegium Wartberg a prítomné bolo bývalé aj súčasné vedenie mesta Senec.

Na senecké uvedenie knihy do života sa podujal primátor mesta Senec Dušan Badinský a šéfredaktorka mestských novín Senčan Martina Ostatníková. Primátor pokropil knihu Rizlingom rýnskym, vínom vlastnej výroby profesora Tušera. Krstným rodičom pomáhala žurnalistka, spisovateľka a  riaditeľka vydavateľstva DAXE Danuša Faktorová, autorka knihy, spisovateľka literatúry faktu a mediálna teoretička Mária Macková, profesor Andrej Tušer a moderátorka podujatia Monika Macháčková.

Na úvod a záver zahrala ľudová hudba Tatkovia zo Senca v zložení: Ján Krigovský husle, Marek Rúra akordeón, Rastislav Konkoľ viola, Jozef Hudák kontrabas. Tatkovia vystupovali len druhýkrát pred verejnosťou, ale podali pekný výkon. Ani nemohli inak, pretože zárukou vysokej kvality bol kapelník, čerstvý doktor umenia,  Ján Krigovský.

Monika Macháčková vo svojom úvode zacitovala kolegyňu profesora Tušera Yvonne Vavrovú, ktorá píše takto o profesorovi Tušerovi: „Je výnimočná osobnosť, ktorá nepozná zlobu, zášť, nenávisť egoizmus a pritom všetkom by aj mohol, pretože počas svojej životnej púti sa isto stretol s množstvom neprajníkov, závistlivcov a podrazákov. Ale práve preto je pre mňa obrovským vzorom ako si udržať optimizmus, humor, nadsázku a pozitivizmus do vysokého veku. Je niečo ako neochvejný maják, ktorý tu stále žiari a svieti v noci, v daždi a nedbá na nepriazeň počasia a osudu. Pán profesor Tušer je vynikajúci novinár, nestor žurnalistiky, pedagóg, básnik, spisovateľ, unikátna osobnosť a navyše úžasný srdečný človek s nádherným zmyslom pre humor.“ Nakoniec sa ukázalo, že tento citát je akousi esenciou posolstva všetkých rečníkov: vydavateľky Danuše Faktorovej, autorky knihy Márie Mackovej a šéfredaktora časopisu Kúpele Ivana Bielika, ktorý si vypýtal slovo mimo scenára podujatia.

Názov knihy „Ak zastaneš, zamrzneš“ pochádza od horolezeckej legendy Ivana Fialu a stal sa životnou filozofiou aj profesora Tušera. Publikácia je nielen ucelenou biografiou významnej osobnosti slovenskej žurnalistiky Andreja Tušera, ale je aj cennou výpoveďou o dobe, v ktorom žil a žije, o významných aj všedných ľuďoch, s ktorými prežíval a spoluvytváral dejiny slovenskej žurnalistiky a samotné dejiny Slovenska. Kniha je vo veľkej miere aj o Senci, pretože Andrej Tušer tu žije od roku 1945.

Je veľkou poctou pre redakciu mestských novín Senčan, že sa môže tešiť z priazne profesora Tušera. Veríme, že on nezastane, skôr už teraz plánuje ďalší projekt.                                                                                                                                                                                                        VCs

Galéria obrázkov k článku