NA ZŠ SZENCZIHO ZAŽILI TÝŽDEŇ ŠKOLY HIGH-TECH
5. 12. 2023

sencan6.jpg

 

 
Žiaci dostali za úlohu vybudovať mesto budúcnosti a snažiť sa nájsť riešenia na problémy dnešných miest. Každý mal svoju úlohu a povinnosti. Mesto sa však dá naplánovať len spoločnými silami, preto museli úzko spolupracovať, vypomáhať si a dohodnúť sa na strategických bodoch projektu.
 
Projekt ,,Mesto budúcnosti,, kladie dôraz na kompetencie 21. storočia. Dali by sa vyzdvihnúť základné, ako sú digitálna kompetencia, podnikateľská kompetencia, estetická, sociálna, vizuálna kompetencia. Nie v malej miere sa však objavia aj prírodovedné, matematické kompetencie, ako aj rozvíjanie materinského aj cudzieho jazyka, fyziky. Samostatné štúdium je základom.
 
Počas tohto nie ľahkého 5 dňového projektu, plného prekážok a nevšedných riešení sa rozvíjala u žiakov kreativita, komunikácia, získavanie vedomostí, samostatné štúdium, schopnosť riešiť problémy aj tímová práca.
 
Podľa rozpisu mali žiaci pracovať denne od 8:00 do 15:00, ale často sa stávalo, že nastúpili už o 7:00 ráno a pracovali až do štvrtej, pol piatej, kým nedokončili úlohy vytýčené na daný deň.
 
My pedagógovia sme si tento týždeň veľmi užili, napriek enormnému sústredeniu a nárokom. Často sme s údivom pozorovali, aký majú žiaci rozdielny pohľad na riešenie problémov, že nájdu východisko z často bezvýchodiskovej situácie a aké kreatívne riešenia nachádzajú tam, kde my ,,dospeláci” žiadne nevidíme.
 
Počas projektu sa žiaci naučili pracovať s 3D tlačiarňou, laserovým rezacím prístrojom, micro:bite-om a súvisiacimi počítačovými programami, naučili sa programovať, projektovať, pracovať s elektrickými obvodmi a osvojili si mnoho ďalších zručností.
 
Výsledkom projektu High-Tech školy je mesto, ktoré si žiaci vysnívali. Nachádzajú sa v ňom strategické budovy, ako aj obytné štvrte, služby aj zábavný park. Mesto je sebestačné, má vlastnú elektráreň, továrne, zvieraciu farmu, ako aj ultramodernú rastlinnú farmu, kde dokážu vyrobiť všetky možné produkty. Nachádza sa tam školský systém od materskej školy po univerzitu, kde vo výučbe vypomáhajú roboti a virtuálna realita.
 
V meste nenájdete autá. Cestovanie je vyriešené (okrem bicyklov) tromi linkami metra, a vlakovou traťou nad mestom, ktorá funguje na magnetickom základe. Žiakom záležalo na ekologických riešeniach, takže na väčšine budov sa nachádzajú zelené strechy.
 
Tiež bolo pre nich dôležité, aby centrum mesta ,,dýchalo históriou”. Sú tu historické budovy, v ktorých sa nachádza múzeum, knižnica, kostol, divadelná sála a sála na koncerty. Z technických riešení by som spomenula pohyblivé elementy, ako sú ruské kolo a vlak. Celé mesto je elektrifikované na rôznych elektrických obvodoch, ktoré sa dajú riadiť aj wi-fi signálom. V meste je aj pouličné osvetlenie.
 
Slávnostné odhalenie, na ktorom sa zúčastnilo vedenie našej školy, zástupcovia mesta Senec, rodičia a žiaci s triednou učiteľkou, bolo vyvrcholením tohto úžasného projektu.
 
ZŠ Szencziho, Mgr. Beatrix Hlaváčová

 

Galéria obrázkov k článku